Novinky

Rekuperácia vzduchu, úspora tepelnej energie

V poslednom čase sa často v rôznych diskusiách a článkoch objavuje slovo rekuperácia. Väčšina z nás aspoň tuší, že má niečo spoločné s bývaním a teplom, ale len málokto vie, čo tento pojem presne znamená.

 

Vetranie v byte, dome, či v kancelárii je veľmi potrebné pre naše zdravie a zabezpečenie optimálnej vlhkosti . Štandardné vetranie oknami spôsobuje nemalé straty tepelnej energie. Rekuperácia vzduchu je novodobý pojem, ktorý rieši tepelné straty, zabezpečuje stálu výmenu vzduchu a je základom zdravého bývania.

 

Čo presne rekuperácia znamená?

 

Ide o tzv. riadené vetranie ventiláciou, bez úniku tepla. Rekuperácia vzduchu spôsobuje to, že čerstvý vzduch je stále k dispozícii, aj bez otvárania okien a tým nevznikajú žiadne tepelné straty. Teplý vzduch, ktorý vychádza z miestnosti sa v tepelnom výmenníku zmieša s nasatým čerstvým vzduchom z vonku a oteplí sa alebo ochladí na požadovanú teplotu. Čiže čerstvý predhriaty vzduch prichádzajúci do miestnosti je potom dohrievaný na požadovanú teplotu priestoru miestnosti. Jednou z výhod rekuperácie je, že Vám dovoľuje nastaviť predhrievanie privádzaného vzduchu v zime a ochladzovanie vzduchu v lete. Tým sa zabezpečí optimálna vlhkosť vzduchu v miestnosti, ktorá ma byť cca  na úrovni 45-50%.

 

 

Okrem ušetrenia tepelných strát nám rekuperácia prináša aj účinnú filtráciu, ktorá zachytáva prach, nečistotu a peľ. Vetranie rekuperáciou ocenia preto najmä alergici a ľudia trpiaci dýchacími cestami.

Rekuperácia vzduchu dokáže v priebehu hodiny vymeniť polovicu celkového množstva vzduchu v miestnosti! Okrem zníženia energetických strát a lepšieho vzduchu v miestnosti, znižuje vetranie rekuperáciou výskyt plesní, roztočov a mikroorganizmov v domácnosti.

Rekuperácia vzduchu prináša veľa výhod, najmä Vám ušetrí množstvo nákladov na vykurovanie a je prospešná pre vaše zdravie.

 

Riadené vetranie kancelárií

Dnes je už bežnou súčasťou firemných priestorov, a to nielen vo výškových budovách, kde otváraniu okien bránia technologické a bezpečnostné pravidlá.

Montáž vzduchotechnických systémov má rad dôvodov. Primárnym je, samozrejme, zabezpečenie dostatočného množstva čerstvého vzduchu – čo je nielen pocitová záležitosť, ale aj skutočnosť normatívne daná predpismi. Dôležitým ekonomickým motívom sú úspory energií pri využití tepla odpadného vzduchu na ohrev privádzaného čerstvého vzduchu.


Systém sa často využíva v budovách umiestnených pozdĺž hlučných komunikácií, kde otvorené okná rušia pri práci či rokovaní, a tiež tam, kde je filtrovanie vstupného vzduchu nevyhnutné s ohľadom na silnú dopravnú premávku či inak znečistené ovzdušie. Pomáha i pri uzavretých obálkach energeticky úsporných stavieb alebo zateplených revitalizovaných objektov, kde v dôsledku vlhkosti a nedostatočného prirodzeného vetrania môžu v interiéroch vznikať plesne. Existujú však aspekty, ktoré nie sú na prvý pohľad viditeľné, napriek tomu nás často sprevádzajú.

 

 

Ak hľadáte spoľahlivú firmu alebo máte otázky ohľadom rekuperácie, neváhajte nás kontaktovať, radi Vám pomôžeme

Späť